چهارشنبه 12 مهر ماه 1402
   

                

  شرایط آب و هوایی نایین

 

جغرافیای آب و هوای نایین

 

 

شهرستان نائين داراي آب و هوايي كويري است و اختلاف درجه حرارت شب و روز در فصول سال كاملاً محسوس است و بارش آن بسيار كم و تابستان‌ها طولاني و بدون باران است. انارك از بخش‌هاي شهرستان نائين، داراي آب و هوايي گرم و خشك است آب و هواي بخش خور و بيابانك به مركزيت خور كاملاَ خشك و معتدل، متمايل به گرم است. روستاي نيستانك از روستاي مهم منطفه در كنار جاده نائين – اردستان و بر سر راه ترانزيت تهرانبندرعباس واقع شده‌است. اين روستا در موقعيت بسيار مناسب ارتباطي قرار دارد و جزء اقليم بياباني سرد و يا معتدل است و در تابستان‌ها با كمبود شديد آب روبرو است.
چشمه‌ها و سدها

چشمه بازياب

در مسير مهرجان به چوپانان اندكي دورتر از از جاده اصلي، منطقه بازياب در دامنه كوهي بلند قرار گرفته‌است كه در آن چشمه‌اي آبي بسيار گوارا قرار دارد. بر ديواره كوه نيز حفره‌هايي بسيار سخت‌گذر است كه ظاهرا در قديم انبار و محل نگاهداري اشياء و كالاهاي خاص بوده‌است.
رودها
منطقه به دليل شرايط خاص اقليمي از داشتن رودخانه و چشمه بي بهره بوده و فقط يك رودخانه فصلي كم اهميت از حدود ۵ كيلومتري شمال خور مي‌گذرد.
كوه‌هاي مهم
كوه قابل توجهي در اين شهرستان به چشم نمي‌خورد. در بخش انارك تنها كوه نسبتا مرتفع، كوه دره انجيل است كه ۲۴۳۸ متر ارتفاع دارد. كوه منفرد عزيز آباد نيز در ۵ كيلومتري شمال شرقي روستاي نيستانك نيز رشته كوه‌هايي به نام چهار گنبد واقع است.
غارها
در انارك غارهاي متعدد وجود كه بيشتر آن‌ها ناشناخته مانده فقط غار ميله در نزديك «چاه خربزه» شناخته شده‌است. در نزديك چشمه آب قديمي انارك نيز غاري وجود دارد كه درب آن بسته‌است.
دشت و كوير

تپه‌هاي ماسه در ريگ جن
بخش عمده شهرستان نائين سرزميني كويري است كه يكي از زيباترين ديدني‌هاي طبيعي اين شهرستان محسوب مي‌شود. در اين كوير مناطقي با تپه‌هاي بزرگي از ريگ پديد آمده كه از آن‌ها منطقه ريگ جن يكي از زيباترين مناطق كوير است.
بيشه وجنگل‌ها
در منطقه كويري نائين جنگل و بيشه به مفهومي كه شناخته مي‌شود موجود نيست. اما در اين سرزمين جنگل‌هايي از تاق و گز هست كه تنها به اين منطقه اختصاص دارند. همچنين در خور مناطق پيرامون آن نخلستان‌هاي خيال‌انگيز جلوه‌اي كمتر از زيباترين بيشه‌ها و جنگل‌ها ندارد.
معادن
در سطح شهرستان، به ويژه در شهر انارك معادن قديمي كهني وجود دارد كه بسياري از آن‌ها معادني باستاني هستند. اين معادن به نام «معدن شدادي» (منسوب به شداد پادشاه مستبد اساطيري و باستاني) مشهورند. اين معادن در زمان باستان گشوده شده و مورد بهره برداري قرار گرفته و رها شده‌اند كه مهمترين مشخصه آنها حالت مورب اين معادن است كه با شيبي ۴۵ درجه‌اي از سطح زمين به طرف عمق حفر شده‌اند. در روزگار باستان از اين معادن نقره استخراج مي‌كرده‌اند كه هنوز هم كوره‌هاي ذوب و نيز سرباره‌هاي آن‌ها باقي است. از جمله معادن جديد، معادن طالمسي و معدن سرب نخلك از معروف‌ترين و مهم‌ترين معادن شهرستان نائين‌اند كه در زمينه استحصال مس و طلا و سرب فعاليت دارند.
يخچال‌هاي قديمي
در شهرستان نائين و حتي در پاره‌اي مناطق غير مسكوني، يخچال‌هاي قديمي يكي از مناظري است كه با مخروطي خود، چشم را نوازش مي‌دهند. مهم‌ترين و زيباترين يخچال‌هاي شهرستان نائين:

يخچال واقع در محله كلوان نائين
يخچالي در محمديه، پشت كوهي كه قلعه عاشورگاه بر فراز آن است وجود دارد. اين يخچال با كوه «كليزه» در دور دست بيابان هماهنگي شگفتي ايجاد كرده‌است.
يخچال روستاي بافران متعلق به دوران صفويه‌است
يخچال دو قلوي خور متعلق به دوران صفويه‌است
يخچال مهرجان

 

 

ورود |عضويت
  نظرسنجي
نظر شما در مورد پرتال مدیریت جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 467

عالی : 75%
خوب : 9%
متوسط : 2%
ضعیف : 15%

  ارسال  
  كاربران درحال بازدید از پرتال
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 10
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 10

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2230792
Visitors بازديد هاي امروز: 294
Visitors بازديد هاي ديروز: 396
Copyright (c) 1402/07/12 مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نائین
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا